Наркологічна клініка Івано-Франківськ
лікування алкоголізму в Франківську, клініка лікування від алкоголізму Івано-Франківськ, лікування алкоголізму в Івано-Франківській області
де у Івано-Франківську лікують алкоголізм
Суть алкоголізму
Такого поняття як «побутове пияцтво» в медицині більше немає, цей діагноз виключений з сучасної міжнародної класифікації. Так що п'яниць в природі більше немає, залишилися одні алкоголіки.
А яка різниця між алкоголізмом і пияцтвом?
Давайте чітко визначимося і скажемо, що пияцтво - більше соціальне явище. Так, це непомірне споживання спиртних напоїв, але без клінічних проявів. А ось алкоголізм - це вже біопсихосоціальне захворювання. Проведу аналогію з гіпертонією. Тиск іноді з різних причин може піднятися у будь-якої людини. Але це не означає, що він гіпертонік. Точно така ж різниця між пияцтвом і алкоголізмом. Пияцтво - розбещеність, алкоголізм - хвороба.
Де ж межа, коли п'яниця (ще здоровий, але вже без міри питуща людина) перетворюється на закінченого алкоголіка?
Грань ця дуже хитка. Не можна сказати, що сьогодні людина ліг спати здоровим п'яницею, а назавтра прокинувся хворим алкоголіком. Алкоголізм - захворювання хронічне, за одну хвилину «заразитися» неможливо.
І як це відбувається в реальності?
До розвитку захворювання веде зловживання спиртним, тобто пияцтво - це як би підготовча площадка для алкоголізму. Людина, яка не зловживає спиртним, ніколи не стане алкоголіком. А сама чітка грань між пияцтвом і алкоголізмом - наявність у людини, яка п'є алкогольного абстинентного синдрому, простіше кажучи, - похмілля. Вранці чоловік встає, а у нього тремтять руки, болить голова, відчувається млявість і розбитість у всьому тілі. У нього підвищена спрага, прискорене серцебиття, пітливість, настрій ніяке. І якщо в цей час він вип'є 100 200 грамів спиртного, і йому стане легше, то можна вважати, що дана людина хвора на алкоголізм.
У здорової же людини, якщо він вип'є спиртного після рясного узливання, буде нудота і блювота. Це нормальна реакція організму. А полегшення - перший «дзвінок» хвороби.
Є ще таке поняття як запій. Що це?
Алкоголізм, як і будь-яка хвороба, у всіх протікає по-різному. Якщо продовжувати порівняння з гіпертонією, то можна сказати, що запої - це кризи алкоголізму. Часом навіть родичі помічають, що наближається запій. Напередодні з'являються дратівливість і навіть агресивність, порушення сну. Алкоголіку хочеться забутися. Потім виникає запій, що триває кілька днів. Потім настає період благополуччя, хворий припиняє пити, йому «більше не хочеться».
Є такі послуги як переривання запою. Вони допомагають?
Практично перервати запій може будь-який лікар. Але краще, якщо це буде нарколог або реаніматолог. Але вивести людину з запійного стану зовсім не означає вилікувати його від алкоголізму. На першому етапі розвитку алкоголізму запої тривають від одного до чотирьох днів, а світлі проміжки - від місяця до двох. Тому іноді люди думають, що вони і не алкоголіки зовсім, адже можуть же вони не пити місяцями. Але потім - знову трьох, чотириденний запій. Надалі запої збільшуються до двох-трьох місяців, а світлі проміжки скорочуються до декількох тижнів або днів. У людини з'являється відповідне оточення.
Цікаво, що при цьому своїх товаришів по чарці він називає алкоголіками, а себе - немає. А що таке біла гарячка?
Алкогольний делірій або, як його ще називають у народі «біла гарячка», «білочка» - це найбільш часто зустрічається алкогольний психоз, що супроводжується галюцинаціями. У людини виникають маячні ідеї, манія переслідування. Йому здається, що за ним стежать або женуться, погрожують розправою. В такому стані люди залазять на дахи, викидаються з вікон. Загалом, у наявності - суїцидальний настрій.
Але сьогодні, на щастя, все більше молоді відмовляється від випивки, вважаючи за краще вести здоровий спосіб життя. Сьогодні вони міркують так: бути п'яним і вести себе неадекватно вже не модно. Набагато престижніше боротися з алкоголізмом. Проводити цікаві акції, флешмоби. Це заняття вони знаходять досить цікавим.
Як можна визначити алкоголіка?
Алкоголіки - це ті люди, які думають або говорять вголос про те, що в будь-який момент можуть кинути пити. Це називається алкогольної анозогнозіею - заперечення проблеми. З цим ми працюємо, коли лікуємо людей від алкоголізму. Це перша сходинка на шляху до захворювання. Переступивши цю межу, повернутися назад вже практично неможливо. Це головне, що треба зрозуміти.
Що таке «пивний» алкоголізм?
Раніше, років двадцять тому, коли в наших магазинах продавалося одне «Жигулівське», такого поняття не було. Але тепер, коли в пиво на 90 відсотків додають сурогатний алкоголь, у нас з'явилося і таке поняття.
Чому жінкам набагато важче кинути пити?
Та тому що жінки влаштовані інакше, ніж чоловіки. По-перше, через гормонального фону. По-друге, фізіологічно жінки влаштовані так, що в їх організмі набагато менше ферменту, що розщеплює алкоголь. Чоловіки тверезіють швидше, ніж жінки. І третя причина - в організмі жінки міститься менше води. Тому одна і та ж доза алкоголю обертається більшою концентрацією у неї в крові. Ну а на дітей алкоголь надає саме згубний вплив. Алкоголь, адже це клітинна отрута, який надає дуже тяжкий токсичний вплив на організм.
Алкоголізм - це спадкова хвороба?
Ця теорія має місце в нашій практиці. Якщо в рідні були алкоголіки, то ризик розвитку захворювання набагато вище, ніж у інших людей.
Ніяких безпечних, як ви висловилися, доз не існує. Хоча раз на місяць - по великих святах можна, але в дозах, що не викликають вираженого сп'яніння.
Підсумовуючи сказане, можна зробити для себе невтішний висновок. Чи не спивається той, хто не п'є. Існує тільки один-єдиний, але вірний спосіб стати алкоголіком - почати регулярно закладати за комір. І для того, щоб не червоніти, потрібно просто забути про спиртне. Це найкраще рішення проблеми.